Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Švejk v hantecu

21. 09. 2016 9:30:00
Tak co, milí kalósci, už ste měli dneska pribiňáčka? Fčil vám hóknu do placu válku, jak by to vypadalo, kdyby Hašek lajfčil ve štatlu a napsal tam tu svoju legendární bichlu.

V hospodě U kalicha seděl jen jeden host. Byl to civilní strážník Bretschneider, stojící ve službách státní policie. Hostinský Palivec myl tácky a Bretschneider se marně snažil navázat s ním vážný rozhovor.
Palivec byl známý sprosťák, každé jeho druhé slovo byla zadnice nebo hovno. Přitom byl ale sečtělý aupozorňoval každého, aby si přečetl, co napsal o posledním předmětě Victor Hugo, když líčil poslední odpověď' staré gardy Napoleonovy Angličanům v bitvě u Waterloo.

V palermu U tuháča házel sicnu jediné kalósek. Byla to tajná švestka Bretschneider. Gulášník Palivec pigloval kšír a Bretschneider s nim chcel marně dát nějaké hantec.
Palivec byl hrubé sáček a každé jeho druhé slovo bylo gébiš nebo hnědka. Přitom neměl v řepě pustevnu, fest lóskal všechny možný bichle, naposled třeba válku vod Vikiho Hugiča, keré tam popisoval mlatu Napeca s Anglánama u Waterloo.

"To máme pěkné léto," navazoval Bretschneider svůj vážný rozhovor.
"Stojí to všechno za hovno," odpověděl Palivec, ukládaje tácky do skleníku.
"Ty nám to pěkně v tom Sarajevu vyvedli," se slabou nadějí ozval se Bretschneider.
"V jakým Sarajevu?" otázal se Palivec, "v tej nuselskej vinárně? Tam se perou každej den, to vědí, Nusle:"
"V bosenském Sarajevu, pane hostinský. Zastřelili tam pana arcivévodu Ferdinanda. Co tomu říkáte?"
"Já se do takových věcí nepletu, s tím ať mně každej políbí prdel," odpověděl slušně pan Palivec, zapaluje si dýmku, "dneska se do toho míchat, to by mohlo každému člověkovi zlomit vaz. Já jsem živnostník, když někdo přijde a dá si pivo, tak mu ho natočím. Ale nějaký Sarajevo, politika nebo nebožtík arcivévoda, to pro nás nic není, z toho nic nekouká než Pankrác:"

„To je špicový léto,“ hodil do placu Bretschneiderské.
„Stojí to fšecko za hnědku,“ vaří na to Palivec a machluje krýgle do šraňku.
„Ty to v tem Sarajevu vymňókli,“ štenguje dál švestka.
„V jakým Sarajevu?“ háže diviznu Palivec, „V tem palernu v Kénigu? Tam je přece mlata imrvére.“
„V bosenském Sarajevu, pivonošu,“ vaří klifton. „Zešili tam arcivévodskýho Ferdu. Co na to hlásíte?“
„Mě je to těžké volnoběh, s tem ať mi kažtdé vysadí kisanec na gébiš,“ zameldoval Palivec a hodil blesk do čerstvě nacpaný fajfky.
„Dneska se do teho vložit, tak by to jednemu mohlo aji zlomit krkovičku. Já su gulášník, dyž někdo naklape, že chce plnotučný, tak mu ho načechruju. Ale nějaký Sarajevo, politika, vytuhlé arcivévoda, to mám v paži. Z teho akorát kóká sicna v kameňu na kopcu.“

Bretschneider umlkl a díval se zklamané po pusté hospodě.
"Tady kdysi visel obraz císaře pána," ozval se opět po chvíli, "právě tam, kde teď visí zrcadlo:"
"Jó, to mají pravdu," odpověděl pan Palivec, "visel tam a sraly na něj mouchy, tak jsem ho dal na půdu. To víte, ještě by si někdo mohl dovolit nějakou poznámku a mohly by být z toho nepříjemnosti. Copak to potřebuju?"
"V tom Sarajevu muselo to být asi ošklivý, pane hostinský."
Na tuto záludně přímou otázku odpověděl pan Palivec neobyčejně opatrně:
"V tuhle dobu bývá v Bosně a Hercegovině strašný horko. Když jsem tam sloužil, tak museli dávat našemu obrlajtnantovi led na hlavu."

Bredmen teda už držel pec, ale házel čučku jak bacil do lékárny .
„Tady visela bildna kaizra,“ hókl po chvilce do placu, „tam, jak teď visí ten špígl.“
„Máte recht,“ Palivec na to, „Hmyzoši na ňu házeli hnědku, tak sem ju máznul pod koplín. Někdo by z teho mohl dělat pupínky a na to já mastím.“
„V tem Sarajevu to musel bét těžké hustopeč," mlel dál prudič Bredy.
Palivec chvílu špekuloval, co na to švestce máznót a vaří:
„Tóhle dobó bévá u Jogurtů hicna jak sviňa. Dyž sem tam byl ve válce, tak sme museli každé den máznót našemu velitelovi ajsůfku na dóznu.“

"U kterého pluku jste sloužil, pane hostinský?"
"Na takovou maličkost se nepamatuju, já jsem se nikdy o takovou hovadinu nezajímal a nikdy jsem nebyl na to zvědavej," odpověděl pan Palivec, "přílišná zvědavost škodí:"
Civilní strážník Bretschneider definitivně umlkl a jeho zachmuřený výraz se zlepšil teprve příchodem Švejka, který, vstoupiv do hospody, poručil si černé pivo s touto poznámkou:
"Ve Vídni dneska taky mají smutek."

„A s keró sajtnó ste vesloval do mlaty?“
„Takovó kravinu já už fčil negómu, ani mě to nikdá neinteresovalo, kdo je zvědavé, bude brzo staré.“
Bredoš silně zachmuřil a radovanec nahodil až potem, co do palerma vtruknul Švejk a dal si švarcové škopek s tem, že Vídeňáci dneska taky chmuřijó.

Autor: Honza Hlaváček | středa 21.9.2016 9:30 | karma článku: 23.01 | přečteno: 883x

Další články blogera

Honza Hlaváček

Štyngec

Už jako malé datel sem zgómnul, že když někdo veřejně pustí barvu, je to zavržení hodné počin. Můj životní souputnik Jara, přezdívaný v dospělosti nelichotivě rygól nebo štyngec, je teho živoucím důkazem.

29.1.2017 v 15:30 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 585 | Diskuse

Další články z rubriky Brno

Šárka Bayerová

Hodně pamatují... (nejen fotoblog)

Boží muka, venkovní kříže, kaple, kapličky, sochy a sošky svatých patronů. Na Šumavě jen tak tak přežily...

12.9.2017 v 9:20 | Karma článku: 19.97 | Přečteno: 403 | Diskuse

Jaroslav Mílek

Armáda a stát.

Chceš-li mít mír, musíš mít silnou armádu. Téměř všechny státy na světě mají svou armádu Mít armádu, lépe řečeno ozbrojený sbor způsobilý bránit státní svrchovanost, či územní celistvost, je jedním ze základních atributů státu.

31.8.2017 v 11:19 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 165 | Diskuse

Ruth J. Weiniger

Píšu článek

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisici elit, sed eiusmod tempor incidunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquid ex ea commodi consequat. Quis

29.6.2017 v 14:17 | Karma článku: 5.08 | Přečteno: 148 | Diskuse

Jaroslav Dittrich

V Brně hoří cirkus a ohrožuje město!

Tentokrát bych si dovolil začít můj článek krátkým pohledem do historie, leč pro město Brno a jeho polozelenou vládnoucí koalici je tento pohled aktuální a zároveň je důrazným varováním před jejím dalším působením na radnici.

26.6.2017 v 21:00 | Karma článku: 19.03 | Přečteno: 802 | Diskuse

Lucia Rien

Není už černá a bílá. Jen šedá.

. Už je to chvíle, kdy jsem byla přesvědčená o "pravdě" a realitě. Zrodilo se spoustu nových životů a spoustu toho zemřelo. Stejně, jako se ve mě probudila nekonečná láska. A bariéry slov a pocitů zmizely v zapomnění.

26.6.2017 v 15:31 | Karma článku: 6.28 | Přečteno: 203 | Diskuse
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1712
Zpěvák, bavič a šiřitel brněnského hantecu. Osobní stránky http://www.honzahlavacek.com


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.