Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak sem se stal učitelským na véšce

13. 07. 2012 0:16:16
Tó dobó sem krótil asi sedmé metr ve fabale Chirana v Bronxu. Léto se blížilo a já se nedoved srovnat s tem, že mám i vo prázdninách chodit do haklbery fin. Mladé Ital přece v létě nebóchá...

Jednó sem takhle naklapal do štatlu za různéma nákupama a pochůzkama a ten den mě vlastně převrátil dosavadní lajf naruby.

Zrovna sem řezal v železářství vocelový jekle na stojan na klapky, gdyž sem zgóml spolužáka z véšky. Byl to taky bastlíř a dali sme hantec.
Nahlásil sem mu, že mórgnová vstávačka do háčka se mi těžce ekluje a vo štípačkách už vůbec žádné hantec. Von na to, že zůstal na véšce na studijním pobytu. Na půl úvazku bádá, na půl úvazku učí študáky na cvikách. A že po jednom járu mu buďto vysadijó kopny z véšky, nebo tam vyhodí kotvu. A že majó jeden volné tympl, vyhlásili na to konkurs a že je tam těžké vegáč.

Je jasná válka, že mi tem nasadil hmyzoša do dózny a ještě přímo z kšeftu sem nabral azimut na ródnó alma máter. Vysadil sem buchec na futra u fýry katedry experimentálních válek. Ze startu byl krapet vyděšené, gdyž sem vtruknul k němu do kanclu s železnéma jeklama v klepetech, v mantlu na zem a ve zmijovce s tem, že mám interes vo flečmen na jeho katedře. Vopřel sem si jekly u něho vo zeď a začal vyplňovat přihlašovací noty. V tem se ozvala rána jak sviňa, to když se ty jekly svezly po vandně a mázly s sebó na zem. Náčelník jen nadskočil. Chytnul krapet nerva a nahlásil, že se do konca metru ozvó.

A vopravdu, koncem dubenca sem dostal bríf, že mě beró! Nutno dotat, že sem byl jediné uchazeč, tak měli dost jednoduché výběr.

Chiraně sem nahodil mávačku a vod srpenca sem nastópil na véšku. Přidělili mě k borcovi, keré bádal spolu s azbukama v rámci kooperace zemí RVHP na nedestruktivní testovačce železnéch materiálů. Ten když mě zgómnul, tak se úplně vodkrvil a za zavřenéma futrama mém kolegům nahlásil, že mám ranu jak dřevorubecké a že se mě musijó co nejdřív zbavit.

Koncem září sem pak naklapal na svoju první vyučovací hodinu.
Když sem vtruknul v mantlu a zmijovce do třídy, študáci klíďo hantýrovali dál, jako by se nemetlo. Tak sem jim hodil do placu, že majó hodit parkovačku do lavic, že hodina začala.
A voni na to, že nedošel učitelské.
„A co su jako já?“ máznul sem jim dotazník.
Jedna koc zavařila, že jim néde vod rána topení a teplé vasr a gómajó, že su instalatérské. Tak sem je vyvedl z omylu. No čuměli na mě, jak vyvorané sysel. Navíc to nebyli žádný ajnštajni. Bylo mezi nima kupa arabášů, rákosníků a Řeků. Furt se bavili a nedávali majzla. Tak sem zavelel, že cizinecká legie naklape do první brázdy a byl klid.

Po hodině sem se ve futrech srazil s docentem, keré mě za študáckéch járů furt vyhazoval z matiky. Nechápavě na mě zíral a hodil lakmus, cože tam jako pohledávám. S pocitem vítěze sem zavařil:
„Měl sem tady hodinu před váma, pane kolego.“
To mu totálně vzalo luft a vyvalil augle jak krava před kopcem.
Narazil sem si zmijovku a hrdě vodklapal budovat svoju kariéru vysokoškolskýho profáka...

Slovíčka:

Bronx - nechvalně známá část Brna
fabala - továrna
klapky - klávesy
bastlíř - kutil, nejčastěji radioamatér
kopny z véšky - vyhození z vysoké školy

haklbery fin, háčko - práce, zaměstnání
tympl, flečmen - místo
nasadit hmyzoša do dózny - dát brouka do hlavy
fýra katedry experimentálních válek - šéf katedry teoretické a experimentální elektrotechniky
klepeta - ruce

mantl - kabát
vandna - zeď
bríf - dopis
Azbuci - Rusové
hodit lakmus - zjistit, zeptat se

Autor: Honza Hlaváček | pátek 13.7.2012 0:16 | karma článku: 14.03 | přečteno: 1199x

Další články blogera

Honza Hlaváček

Štyngec

Už jako malé datel sem zgómnul, že když někdo veřejně pustí barvu, je to zavržení hodné počin. Můj životní souputnik Jara, přezdívaný v dospělosti nelichotivě rygól nebo štyngec, je teho živoucím důkazem.

29.1.2017 v 15:30 | Karma článku: 15.08 | Přečteno: 585 | Diskuse

Honza Hlaváček

Švejk v hantecu

Tak co, milí kalósci, už ste měli dneska pribiňáčka? Fčil vám hóknu do placu válku, jak by to vypadalo, kdyby Hašek lajfčil ve štatlu a napsal tam tu svoju legendární bichlu.

21.9.2016 v 9:30 | Karma článku: 23.01 | Přečteno: 883 | Diskuse

Další články z rubriky Věda

Jan Fikáček

Supratekutá Schrödingerova kočka

Znáte Schrödingerovu kočku, která je současně živá i mrtvá? Je to vděčný fyzikální příklad. Není ale nesmyslný? Kvantové efekty totiž už od velikosti velkých molekul mizí. Ale jedna možnost, jak získat kvantovou kočku existuje.

25.9.2017 v 9:06 | Karma článku: 14.74 | Přečteno: 460 | Diskuse

Dana Tenzler

Jak bude vypadat srážka naší Galaxie s galaxií v Andromedě?

Co uvidí naši potomci na nočním nebi? Uvidí vůbec něco, co srážku prozradí? Poškodí je střet s galaxií v Andromedě? (délka blogu 3 min.)

25.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 19.77 | Přečteno: 398 | Diskuse

Dana Tenzler

Těžba nerostů na asteroidech – sen nebo realita?

Pod pojmem asteroid si jistě většina z nás vybaví hrozivého obra, schopného jedním úderem vyhladit většinu naší civilizace. Některé asteroidy by ale mohly být opakem. Mohly by se zasloužit o náš blahobyt. (délka blogu 5 min.)

21.9.2017 v 8:00 | Karma článku: 19.82 | Přečteno: 423 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii.- 4. „Šialene dlhý“ vek Zeme ako dôsledok ďalších metód

Po rozbore metódy rádioaktívneho uhlíka pristúpime k ďalším dvom metódam - draslík-argón a urán-olovo, na stanovovanie veku od miliónov až po miliardy rokov. Preskúmame polemiku okolo datovania hory Sv.Heleny.

20.9.2017 v 17:14 | Karma článku: 7.11 | Přečteno: 211 | Diskuse

Marián Kapolka

Polemiky o evolúcii. – 3. Problémy a pochybnosti o rádiouhlíkovej metóde

V predchádzajúcom článku sme stručne zopakovali a zhodnotili metódu rádioaktívneho uhlíka pri určovaní veku v geochronológii. Aké sú teda konkrétne pochybnosti o tejto metóde?

19.9.2017 v 21:13 | Karma článku: 8.09 | Přečteno: 264 |
Počet článků 69 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1712
Zpěvák, bavič a šiřitel brněnského hantecu. Osobní stránky http://www.honzahlavacek.com


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.